Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

Jukka Mäkinen
13.04 10:56


|

Aiheeseen:

Sarjat

Otsikko:

Peluutus ja kilpailu
|
|
|

Teksti:


Tuosta ringetteviivan poistosta oli puhetta jo aikaisemmin, ja sen poisto kyllä muuttaisi pelin luonnetta melkoisesti. Pakottaisi pelaamaan vähintään kolmella ketjulla, kolmiota ei enää mudostettaisi, ja olisi yksi rike (alue) vähemmän seurattavana. Mutta mitä muuta se vaikuttaisi? Mitä sellaista tulisi peliin jota ei nyt osaa hahmottaa?
Miettimisen arvoinen ajatus silti.

Lopettamisiin ja peluutukseen sen verran omana mielipiteenä, että olen sitä mieltä että D:n ja C:n ero kilpailussa on liian iso. D:ssä kaikki pelaa, ja C:ssä kaksi ketjua, jollei valmentaja ole hereillä ja ajattele pidemmälle kuin seuraavaan peliin.
Oma ajatus olisi tuoda D-junnuihin "jokerit", kaksi pelaajaa jotka voi laittaa kentälle vaihdon yhteydessä milloin vain. Jokerina voisi pelata kauden aikana vaikka viidessä pelissä, tämä laittaisi hiukan kiertoa myös jokeripelaajiin.
C-junnuihin toivoisin ohjeistusta valmentajille, jatkuvuuden huomioimiseksi. Eli peluutus kolmella ketjulla vähintään puolet ottelusta, neljää en nykysäännöillä näe järkeväksi peluuttaa.
Kyllä lopetuspäätösiä alkaa tulla myös vanhempien tekeminä, mikäli kausi maksaa yli 2000 euroa, ja sillä saa paikan penkin päästä. Kuitenkin vielä nuoremmassa C:ssä on pelaajia joilla kehitys on vielä edessäpäin.



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin