Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

Lalli
23.11 16:58


|

Aiheeseen:

Joukkueet

Otsikko:

Junnut
|
|
|

Teksti:


Ei junnut (s89-88) sinällään ole tasonlaskijoita, kuten kirjoittelusta helposti voi ymmärtää. Tällä hetkelläkin on useissa joukkueissa junnuja, jotka ovat takuulla vähintään joukkueensa keskitasoa.

Tasonlaskija ja ongelma on se, että joukkueessa ei ole sopivaa lajitelmaa vanhempia konkareita, parhaassa iässä olevia huippuja, joukkoa kasvavia runkopelaajia ja muutamia junnuja.

Tasoa laskee usein myös se, että kovinkaan moni joukkue ei tee systemaattista voima, nopeus, taito ja lajiharjoitteita...ja tämä taas johtuu siitä, että liian harva tietää ko. asioista yhtään mitään.

Eli lyhyesti: osaalta joukkueista puuttuu materiaali, osaaminen sekä riittävän pitkäjänteinen ja tavoitteellinen tekeminen kilpaurheilun lähtökohdista.



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin