Uusi vastaus
Peruuta
Vastaus
pääasiakirjaan
Asiantuntija
23.11
11:33
|
Aiheeseen:
Joukkueet
Otsikko:
Sm-sarja
|
|
|
Teksti:
Haloo Serkku! Mietis vähän laajemmin, jos pystyt!
Faktaa, nopeasti haettuna:
Jääkiekko Mestis:
viimeisenä titaanit 2 voittoa 19 peliä
Jääkiekko A-sm
viimeisenä saipa 2 voittoa 19 peliä
Naisten sm-sarja
viimeisenä tappara 0 voittoa 9 peliä
Koripallo
Naisten sm-sarja
viimeisenä Foa 1 voitto 11 peliä
Tajua nyt tollo, että tasaisia sarjoja tulee aniharvoin ja silloinkin ne on ammattilaissarjoja tyyliin NHL, missä matkustelu jne... tasoittaa sarjaa.
Pitäisikö jääkiekon naisten sm-sarja nyt kaventaa 4 joukkueen sarjaksi, jotta se saadaan tasaisemmaksi. Vai mahtaisko siinäkin tapauksessa neljännen joukkueen saldo olla 2 voittoa 10 pelistä. Mietippä sitä!
Ringetessä maalin tekeminen on moninverroin helpompaa kuin jääkiekossa, joten luonnollisesti maalierot paremman ja huonomman välillä kasvaa. Jääkiekossa joukkue voi viedä peliä ja laukauksia 50-10 ja tulos on 3-0. Hyvä ja tasainen peli, niinkö! Koripallossa 30 pinnan tappiot ovat arkipäivää, hyi helvetti että on kamala sarja.
Jokainen haluaa paremman sarjan, mutta supistaminen on väärä keino! Pelaajien, valmentajien, olosuhteiden, rahankeruun kehittäminen vie asioita eteenpäin. Silti tulee aina olemaan viimeinen joukkue, jonka saldo voittojen ja tappioiden osalta on murheellinen.
Kaikki asiakirjat
   
Tekijän mukaan
   
Otsikon mukaan
   
Aiheen mukaan
   
Siirry takaisin