Uusi vastaus
Peruuta
Vastaus
pääasiakirjaan
Alma
10.02
09:03
|
Aiheeseen:
Turnaukset
Otsikko:
Suojien käyttö
|
|
|
Teksti:
Hartiasuojista sen verran....ne toki suojaavat iskuilta ja muilta kolauksilta.Mutta useimmiten vammat tulee tilanteista jossa tulee kiertoliike/vääntyminen...esim. ylä-ja alaraaja vammat. Harvoin mailan isku tai törmäys murtaa esim. olkapäätä.Solisluun murtumankin on todella hankala estää hartiasuojilla.
Hartiasuojat lisäksi haittaavat jonkinverran liikkuvuutta. (ja taasen ne harvat jotka käyttävät hartiasuojia...törmätessä toisiin...tuntuu kyllä)
En ymmärrä toisaalta tätä järjettömän suurta vaahtoamista näistä luokkaantumisista.Jokaisessa urheilulajissa niitä sattuu vaikka eri keinon niitä pyritään välttämään.Jokaisen on tiedostettava se että vammoja saattaa tulla.Enkä usko tai näe asiaa näin että nyt ringeten parissa on tullut pahoja loukkaantumisia tahallisen vahingoittamisen seurauksena. Jos loukkaantumisen pelko on niin suuri niin pitänee vaihtaa lajia....sauvakävely....niin siinäkin voi kaatua...ja luokata pahasti.
Kaikki asiakirjat
   
Tekijän mukaan
   
Otsikon mukaan
   
Aiheen mukaan
   
Siirry takaisin