Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

Peikko
11.12 20:14


|

Aiheeseen:

Muita aiheita

Otsikko:

Just
|
|
|

Teksti:


Hauskaa pitää olla, mutta miksi sitä hauskaa pitää olla niin paljon, että unohtuu se minka takia pelataan SM-sarjaa ? ? ? ? ? ? ?

Kyse on siitä, että marginaaliseksi naisten lajiksi pudonnut ringette ei enää kerää katsojia, yhteistyökumppaneita, median huomiota eikä juuri päätä huimaa SM-sarjansa tasollansakaan.
MM-kultamitalista puhumattakaan. Voisiko joku vielä laittaa vaikka tänne ne Kanadan ja Suomen päästettyjen ja tehtyjen maalien tilastot. Samalla vaikka USA:n ja Ruotsinkin.
Eikö kenelläkään tule mitään ajatuksia mitä on mennyt pieleen tai mitä pitäisi tehdä toisin. Kaikki ovat tyytyväisiä siihen, että edelleen vähenevässä määrin on SM-sarja kelpoisia/ikäisiä pelaajia, joukkueet senkuin nuorenevat, SM-sarja muuttuu kokoajan nuorempien ja kokemattomampien pelaajien temmellyskentäksi, joukkueet sarjasta vähenevät, siis ne jotka SM-tasolle yleensä kuuluisivat.
Mukana on sellaisia ihmisiä jotka eivät edes tiedä millainen SM-sarjatason pitäisi olla ja minkä ikähaarukan pelaajia siellä pitäisi olla.
Toistan jälleen itseäni, enpä tiedä monennenko kerran, 15-17-vuotiailla on omat juniorisarjansa, SM-sarja on AIKUISTEN SARJA.



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin