Uusi vastaus
Peruuta
Vastaus
pääasiakirjaan
Peikko
21.09
19:32
|
Aiheeseen:
Säännöt
Otsikko:
Finaalit
|
|
|
Teksti:
Mutta Ville hyvä, missään kolmen pelin finaalisarjassa ei voi voittaa mestaruutta HÄVIÄMÄLLÄ kaksi ja voittamalla yhden.
Jos runkosarjassa on ns. kotiedun saanut miksi se pitää vesittää sitten kun se lopullinen ratkaisu tulee ? ?
Onko runkosarjalla sitten mitään merkitystä lopullisissa tosipeleissä ? Kumpikin saa yhden pelin kotiareenalle kotiyleisön eteen. Ja viimeinen ottelu sitten aivan jossain muualla.
Kolmella voitolla mestariksi, siinä katsotaan kumpi on parempi ja kumpikin voi katkaista sarjan milloin vain pystyy. Onhan se mahtavaa voittaa KOTIyleisön edessä KOTIhallissa ja ehkä ivallisesti sanottuna vielä hienompaa katkaista sarja rakkaan vastustajan hallissa.
Kyllä se yleisö löytää tiensä sinne katsomoihin, oli peli lähes missä vain, jos se oikein markkinoidaan ja hoidetaan.
Muiden teemojen siivellä itse SM-finaali jää vähemmälle huomiolle. Minusta liitto on markkinoinut tilaisuutta SM-huipentumana ja sen huipentuman PITÄISI olla se ottelu.
Tämän Elämän sankari tms. turnauksen voisi yhyttää vaikka aluejoukkue turnauksen yhteyteen ja samalla tuoda ne maajoukkue pelurit sinne näytille ja antaa heille PR-toimia.
Kaikki asiakirjat
   
Tekijän mukaan
   
Otsikon mukaan
   
Aiheen mukaan
   
Siirry takaisin