Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

Y
20.09 10:32


|

Aiheeseen:

Liitto

Otsikko:

Y
|
|
|

Teksti:


Herää itse. Yli-ikäisyys myöntämisen perusteena pitäisi tai, kai kaiken järjen mukaan on se, että ko pelaajalla ei ole mahdollisuutta pelata oman ikäisissään. Joka on sekin kyseenalainen syy. Haluaisinkin ringetteliiton kertovan kuinka monta pelaajaa vuosien saatossa on siirtynyt aikuistasolle saakka pelaamaan saaden uransa aikana Y luvan. Uskon, että suurempi osa on saatu pelastettua vain vuodeksi. Poislukien ns. kikkailuluvat, joita myös ainakin taannoin harrastettiin laajemmassa mittakaavassa.

Vai onko sinun ajatuksesi XX pohjana se, että poistetaan vaan kaikki ikärajat ja tehdään ringetteen 5 eri tasoa joissa pelataan ihan sama minkä ikäisillä.

Kukaan ei ole sanonut, että joku pelaaja pärjäisi esim. Luvialla tms. Mutta hän KUULUU ikänsä, joka on ringeten säännöissä ollut sarjajärjestelmän pohjan ohjaavana tekijänä johonkin sarjaan. Ja nämä ko pelaajat ovat AIKUISikäisiä, joille on tässä maassa SM, divari ja N sarjat, joita kaikille varmasti taitotasosta riippumatta löytyy.

Ajattelin itse mennä ensi viikonloppuna tytöt 6 v 60 metriä juoksukisaan Y ikäisenä, koska mun vaan pitää sinne päästä koska haluan sinne kun tyttärenikin siinä juoksee ja olen samaa tasoa.



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin