Uusi vastaus
Peruuta
Vastaus
pääasiakirjaan
viltti tappaa
15.02
14:37
|
Aiheeseen:
Joukkueet
Otsikko:
Tapsa
|
|
|
Teksti:
Jollain tapaa pitäisi pystyä muuttamaan koko rakennejärjestelmää, sekä peluutusta.
Aiemmin on puhuttu ikärajasta SM-sarjaan, mikä sinänsä olisikin hyvä asia. Se estäisi juniorijoukueiden/pelaajien pääsyn sarjaan. Mikä tarkoittaa myös sitä että pelaajia riittäisi B/N sarjassa ja sarja voisi olla jotenkin silloin laadukkaampi. Pelaajat kypsyisivät hiukan lisää naisten sarjaa varten.
Pelaajat jotka sitten täyttävät SM-iän, nostetaan mahdollisesti edustukseen.
Joukkue muodostuu harjoituskauden aikana ja ennen kauden alkua joukkueesta nimetään osa pelaajista eli mahdolliset niin sanotut istujat, sekä edustuksen, että B/N joukkueisiin. B/N joukkueen tehtävä olisikin toimia kaksi suuntaisesti.Jos peelaaja ei saa peliaikaa edustuksessa, hän saa pelata B/N:ssä aina "helmikuun 15 päivään asti", jonka jläkeen pelaaja voi pelata vain yhtä "ikäryhmää".
Kaksisuuntaisuudesta on myös se etu, että sinne nousevat juniorit joutuvat tekemään töitä kehittyäkseen vertaisiksi tai ohi.
Koska kaikilla on niin kiire, niin tässä tullaan siihen vaiheeseen, että näille B/N:ssä pelaajille saattaa joku toinen joukkue tarjota tilaisuutta tai "penkkiä" tms..
Ajastus pitäisi lähteä siitä, että tullessaan B-junioriksi, pelaaja sitoutuu joukkueeseen 2+1 vuodeksi, tällöin pelaajat pysyvät seurassa läpi B-iän, jonka jälkeen seura on ensi asemassa jatkosopimuksesta.
Jos B/N:stä saadaan tarpeeksi mielenkiintoinen ja haastava, on motivaatio pelata ja kehittyä siellä suurempi.
Kaikkein säälitävintä on niiden lukuisten pelaajien vilttikomennukset edustuksessa ja seurajohto ei ole osannut reagoida asiaan kauden alussa ja näin peliaikaa ei tule missän ryhmässä. Mitähän tällaisille pelaajille yleensä käy? "Viltti tappaa"!
Entä seurat, joilla ei ole rahkeita syystä tai toisesta
SM-sarjaan. Nämä seurat voisivat tehdä esimerkiksi jonkinlaisen farmmisopimukset SM-sarjassa pelaavan seuran kanssa. Nykyinen farmisopimus on siihen liian kallis ja mutta kehittämällä sitä seuroja kuuntelemalla jne...siitäkin voisi saada järkevämmän ja hyväksyttävämmän.
No tässä asioita joita on tullut pähkäiltyä jo useita vuosia ja tiedän että kyse on myös tekijöistä, osaajista ja ennenkaikkea rahasta. Tulihan nyt kuitenki tuotua julki. Toivottavasti ei ole liian sekavaa.
Kaikki asiakirjat
   
Tekijän mukaan
   
Otsikon mukaan
   
Aiheen mukaan
   
Siirry takaisin