Uusi vastaus
Peruuta
Keskustelun
pääaihe
Jouni Syrjälä
08.02
11:22
Aihe:
Tuomarit
Otsikko:
Tuomarilinjoista ja loukkaantumisista
|
Teksti:
No onpahan taas vilkasta keskutelua. En millään malta olla kommentoimatta asioita.
Ensimmäiseksi: Exelissä sattuneisiin loukkantumisiin sen verran että, yhdessä tapauksessa olin itse tuomarina ottelussa jossa Haukkojen mv loukkaantui, ja kyseessä oli tilanne jossa pelaaja yritti maalia, ja mv liukui poikittaissuunnassa peittämään laukausta, ja välittömästi laukauksen jälkeen pelaaja ja maalivahti törmäsivät toisiinsa. Kyseessä oli siis maalintekotilanne, josta syyllistä on vaikea hakea, mielestäni sellaista ei ollutkaan. Vai oliko syy mv:n joka liukui alueensa rajalle, vai pelaajan joka yritti tehdä joukkueelleen maalia? Muihin loukkaantumisiin en ota kantaa koska en ole niitä nähnyt. Mutta onko se niin vaikeaa ajatella että syyllistä ei yksinkertaisesti aina löydy, koska sellaista ei ole...pelaaja kaatuu/horjahtaa, ja koska ottelut pelataan "suljetussa" ympäristössä, kaatuminen laidan lähellä voi aiheuttaa loukkaantumisia. Tai kun kaksi pelaajaa törmää toisiinsa. Mutta aina on olemassa ihmisiä joiden täytyy löytää se syyllinen, useimmiten on helpointa osoittaa syyttävällä sormella tuomaria, vaikka tilanteessa ei olisikaan ollut mitään rikettä. On toki myös totta että laitatilanteissa voi sattua rikkeitä, mutta tuskinpa kukaan tahallaan haluaa vahingoittaa vastustajiaan. Itse en ole urani aikana sellasita nähnyt. Ja tuskinpa on kovin moni muukaan meistä.
Toiseksi: Tuomarilinjat puhuttaa aina. On totta että meillä tuomareilla on eroavaisuuksia, mekin olemme vain ihmisiä. Kuitenkin tuntuu että vain me tuomarit olemme ainoat harrastajia, jotka eivät saa tehdä virheitä. Valmentajat, ja pelaajat voivat tehdä niitä, mutta kun me teemme virheen, alkaa sellainen älämölö että on oksat pois.
Ja on toki helpompaa viheltää otteluita kun on kokemusta. Ei siitä päästä mihinkään. En kiellä, ettenkö pidä tiukkaa linjaa tuomitessani otteluita, mutta vain sen takia, ettei yksikään pelaaja loukkaantuisi ottelussa sen takia, että pelaajat pelaisivat liian kovaa. Kovaa voi pelata, kun pelaa sääntöjen puitteissa.
Ja sitten on myös ottelut joissa tuomari joutuu viheltämään paljon jäähyjä, ja kun vihellät viheltämisen perään pelaajia istunnolle, niin sitten kaikki poraa että tuomari ei anna pelata...On totta että sääntökirja antaa meille mahdollisuuden keskeyttää ottelu jos sitä ei pelata sääntöjen mukaan. Tai siten että pelaajia istuu jäähyllä/suihkussa niin paljon, ettei joukkueella ei ole asettaa vaadittua minimimäärää pelaajia kentälle.
Ja sitten on olemassa valmentajia jokta tulevat ennen ottelun alkua pyytämään että anna sitten pelata vähän kovempaa...ja sitten kun antaa pelata, niin sitten vingutaan ja nau'utaan aitiosta kun vastustaja ottaa vähän kovempaa.
Vai tarkoittikohan se valmentaja, että annan vain HEIDÄN pelaajien pelata kovempaa...?
Olkoon niin tai näin, näillä eväillä mennään...
Lisään vielä, että kommenttini omat omiani, eivätkä edusta erotuomarikerhoa, eikä muita tuomareita.
Hyvää kevättä kaikille ja onnea jäljellä oleviin peleihin!
Jouni Syrjälä
ringette-erotuomari
Kaikki asiakirjat
   
Tekijän mukaan
   
Otsikon mukaan
   
Aiheen mukaan
   
Siirry takaisin