Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

II
30.01 16:06


|

Aiheeseen:

Mielipiteet

Otsikko:

kommentoijalle ja muillekin
|
|
|

Teksti:


Kirjoitin siis aiemmin seuraavasti:

"Voisin melkeimpä väittää, että K. Pukkila on tämän hetken vahvin pelaaja."

En siis ilmaissut ajatustani totuutena tai varmana tietona. Mistäpäs minä voisinkaan satojen pelureiden punttissaavutuksia tietää... :)

Ajattelin vain, kun Kirin on kentällä nähnyt, että harvassa ovat hänen tyyppiset pelaajat. Voima ja taito yhdistyvät hänessä mielestäni täydellisesti. Sadat ja tuhannet reenitunnit eivät ole menneet hukkaan. Nimimerkki TK tiesi, että AK Raesolalla rauta nousee vielä Kiriä paremmin, sitä en minä sanonut.

Kyllähän Tuusulan, Luvian ja Lappareiden "vanha kaarti" on näyttänyt nuoremmilleen tälläkin kaudella taitojaan ja tehojaan. Huomaa, että tytöt ovat harjoitelleet aktiiviaikanaan oikealla tavalla ja asenteella. Laadukkaat reenit ovat selvästi johtaneet kaikkien nähtävillä oleviin tuloksiin.

Ringette perustuu pohjimmiltaan 1 vs 1 kamppailuihin ja se joukkue todennäköisesti häviää, joka häviää lähes kaikki "yks´ykköset". Hauska pelejä seuratessaan on huomata, kuinka teinipelaajat eivät lähde kulmissa haastamaan esim. J. Ruotsalaista tai Pukkilaa... taitavat tietää, että kyyti on kylmää eikä se muuksi muutu, ellei asenne harjoittelua kohtaan jonain päivänä loksahda kohdalleen... renkaat ja voitot jäävät toiselle joukkueelle iäksi.

Mutta niinkuin joku tuossa aiemmin sanoi: mitäpä sen on väliä, kun eihän tästä makseta eikä tämä ole edes Olympilaji... Miksi tätä lajia pitäisi kehittää? Miksi pelaajana olisi tärkeää kehittyä? Miksi pitäisi edes yrittää reenata kunnolla/ammattimaisesti?

Hoh-hoh.

Montako voittoa joukkueenne on kauden aikana ottanut? Tuota tuskin tarvisee ääneen edes veikata, jos jengissänne pelaa 15 kpl samanmoisia ihmettelijöitä... Kylläpä söisi "naista" jos SM-sarja joukkueessani olisi yksikään yhtä asennevammainen pelaaja reenausta kohtaan!



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin