Uusi vastaus
Peruuta
Vastaus
pääasiakirjaan
Peikko
29.04
16:25
|
Aiheeseen:
Valmennus
Otsikko:
Ihmeellistä
|
|
|
Teksti:
Pitäisi keskustella lajin kehittämisestä, sekä lajissa olevista epäkohdista. Herrat ja naiset täällä tarttuvat kirjoittajiin eivätkä itse asioihin joista pitisi keskustella.
Olen asiasta maininnut monen monituista kertaa.
Valmennus asioista sen verran että, Sm-sarja joukkueiden tavoin ei voi harjoitella yksikään juniorijoukkue. Junioreiden harjoitteet tulisi mielestäni olla vielä enemmän kokonaisvaltaisempia harjoitteita kuin SM-joukkueiden.
Parhaat valmentajat joiden kanssa itse olen ollut tekemisissä, ovat kehitelleet vuosien varrella menetelmät jotka sopivat OMALLE joukkueelle parhaiten. Hyvällä valmentajalla on paljon kokeilunhalua, sekä improvisaatio kykyä.
Oma harjoitettava joukkuekin pitää tuntea hyvin tietääkseen mitä joukkue tarvitsee, ja mitä voi jättää pelaajien oman harjoittelun varaan.
Speciaaliharjoitteet huippuvalmentaja kehittelee joukkueen tarpeiden mukaan. Yhtä mallia ei voi sovittaa kaikkiin joukkueisiin. KOKEMUS tuo varmuutta harjoitteluunkin.
Joskus voi olla paikallaan muuttaa harjoitus systeemi kokonaan toisenlaiseksi, tai painottaa sitä eritavalla. Varsinkin jos joukkueen koostumus muuttuu paljon. Samoin nuorelle joukkueelle ei juurikaan kannata tehdä harjoitteita jotka vaativat nuorelta porukalta liikaa, tarkoitan liian rankasti, koska palautumiseen menee paljon aikaa. Monet vuodet pelannut ja harjoitellut pelaaja kestää aivan erilaista harjoittelua, kuin vasta muutaman vuoden SM-sarjassa pelannut. Lepoaika on tärkeä kaikenikäisille.
Maalivahteja ei saa unohtaa, eikä heidän erikoisharjoitteitaan.
Nykyringette vaatii paljon fyysisyyttä, voimaa saa monella konstilla. Nuorimpien pelureiden kanssa saa olla tarkkana, ettei käy niin, että sarja jää pelaamatta, koska rikottiin pelurit jo reenikaudella, KOSKA haluttiin reenata KOVAA kuten SM-sarjassa pitää.
Ottakaa simaa varovasti......
Kaikki asiakirjat
   
Tekijän mukaan
   
Otsikon mukaan
   
Aiheen mukaan
   
Siirry takaisin