Uusi vastausPeruuta


Keskustelun
pääaihe

Haukkapappa
24.11 08:30



Aihe:

Valmennus

Otsikko:

Junnutyö
|
Teksti:


Junnutyö kunniaan,

Siteeraan tässä entistä Suomen jääkikkomaajoukkueen valmentajaa Raimo Summasta joka taannoin sanoi, että huippuvalmentajien pitäsis siirtyä valmentamaan junnuja koska se työ mitä junnuna tehdään vaikuttaa kaikista eniten pelaajan kehittymiseen hyväksi urheilijakisi. Täällä maajoukkue ja Liigatasolla ei ole enää paljoa tehtävissä.

eli mitä Summanen tarkoitti

Kaikki liikunnallisuuden parhaat oppimisvaiheet painottuvat ikäkausiin 6 - 16. tämän jälkeen voidaaan kehittää voimaa ja kuntoa + vähän fiksata puutteita. Mutta muiden taitojen perusominaisuuksien voimakas kehittäminen on jo ohi tai ainakin huomattavasti hitaanpaa kuin lapsena ja nuorena.

Eri herkkyyskaudet varmasti tunnette kaikki jotka tänne kirjoittava en tässä puutu niihin.

Miksi huippupavlmetajat eivät sitten ole lasten ja nuorten parissa, siihen on tietysti mielestäni kaksi syytä, ensimmäien on varmasti Raha ja toinen voisi olla arvostus, kolmas voisi olla itse opettaminen, joka on pitkäjänteistä työtä ja ns.kädestä pitäen opettamista.

Sari, minä arvostan suunnattomasti lasten ja nuorten valmentajia, jos ne eivät huuda ja kilju aitiossaan vaan antavat lasten ja nuorten kehittyä omien kykyjensä ja taitojensa rajoissa hyviksi ringeten pelaajiksi.








Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin