Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

vielä kerran..
06.10 15:17


|

Aiheeseen:

Ringette

Otsikko:

Divari
|
|
|

Teksti:


Divarista puhutaan ja puhutaan, mutta kai olette huomanneet, että Suomessa todella pelataan divaria, ainakin viime ja tällä kaudella. Divari alkaa tosin vasta, kun yhden kierroksen SM-runkosarja on päättynyt ja katsotaan mitkä joukkueet putoavat SM-sarjasta divariin. Samoin mitkä joukkueet nousevat Pohjolaturnauksesta divariin.
Divariin selviytyneet sitten haastavat karsintoihin pudonneet SM-sarjalaiset ja näin kaksinkertainen divari on taas kerran pelattu Suomessa. Parhaat jatkaa (muutamia poikkeusia lukuunottamatta)seuraavalle SM-kaudelle.
Itse asiassa on jopa mahdollista, että sama joukkue saattaa pelata yhden kalenterivuoden aikana B/N aluesarjassa, nousta Pohojala turnaukseen, ansaita paikkansa siellä Divariin (sm-karsintasarja) ja menestyä siellä niin, että nousu SM-sarjaan mahdollistuu. Jos katsoo lajin tulevaisuutta niin huomataan, että kaikki on mahdollista, silloin kun joukkue on valmis pelaamaan muutakin kuin B/N sarjaa.
On tietysti sellaisia tilanteita joissa joukkue kyllästyy jatkuviin karsinta peleihin, mutta se on seuran ongelma, miten nostaa tasoa.
Se kuinka monella joukkueella itse SM-runkosarja pelataan, on sitten toinen asia, mutta varmaa on se että niin tasaista SM-sarjaa ei saada, etteikö siellä tulisi myös rökäle pelejä.
pilkun viilaajille: lue Divari=SM-karsintasarja

vielä tämän kerran: Verbatim



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin