Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

totuus
31.03 11:58


|

Aiheeseen:

Sarjat

Otsikko:

SM-sarja / Ykkössarja
|
|
|

Teksti:


Ringeten SM-sarja pitäisi kutistaa 6:n joukkueen sarjaksi !
Tällä saataisiin tasoa ylimmälle sarjaportaalle.

Muut joukkueet pelaavat sitten ykkössarjaa ja kauden päätteeksi pelaavat SM-sarjan viimeinen ja Ykkössarjan voittaja paras viidestä ottelusarjan, jonka voittaja säilyy/nousee ylimmälle sarjaportaalle.

Kaikki kunnia Blue Ringsille SM-sarjaan noususta, mutta kun pelaa 6-4 voiton ja 5-5 tasurin Lahti Ringeten kanssa, joka hävisi kaikki !! Sm-sarjan pelinsä, niin ei voi kovin menestyksekästä sarjaa tulevalle kaudella ajatella. Ei vaikka hankkii muutaman Maailmanmestarinkin joukkueeseen (vrt.Hyvinkää)
Se SM-sarja on vain niin äärimmäisen kova sarja pois lukien karsintasarjaan joutuneet hännänhuiput

Lahti hävisi keskimäärin ottelunsa yli 10:llä maalilla ja kärkijoukkueita vastaan yli 20:lla maalilla.

Hyvinkää ei juurikaan pärjännyt sen paremmin, vaikka sinne oli hankittu Maailmanmestareita ja SM-sarja kokemusta omaavia pelaajia. Silti esiintyminen edellytti karsintasarjapaikkaa.

Joten SM-sarja tasokkaammaksi forumiksi joukkueita vähentämällä ja Ykkössarjaan laajuutta lisäjoukkueilla



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin