Uusi vastaus
Peruuta
Vastaus
pääasiakirjaan
mä
19.09
09:22
|
Aiheeseen:
Liitto
Otsikko:
yli-ikäisyys
|
|
|
Teksti:
Samaa ihmettelen ja harmittelen. Minusta -92 syntynytkin kuuluu naisten sarjaan.
Eri asia tietenkin kaukana muista seuroista olevat seurat.
On kuitenkin hyvä huomata että mm. muista seuroista maantieteellisesti erillään sijaitsevassa Tikkakosken Tikassa on rehdisti perustettu naisten joukkue naisikäisille pelaajille.
Siellä missä seurat sijaitsevat suhteellisen lähellä toisiaan nämä yli-ikäisyyluvat ja ilmoitukset vaikeuttavat naapuriseurojen naisten joukkueiden kasaamista. Tällä kaudella ei liene yhtään ykkösjoukkuetta, joka ilmoittaisi joukkueensa olevan täynnä.
Yli-ikäiseten määrä oli kyllä ilahduttavasti kokonaisuutena vähentynyt viime kaudesta. Ehkä ensi kaudella todetaan että 93 syntyneet pelaavat naisten sarjaa ja B:n SM on statuksensa arvoisesti vain B-ikäisten sarja. Saadaan sitten ehkä helpommin seurat perustamaan niitä naisjoukkueita myös kilpasarjoihin.
Kuka/ ketkä muuten nuo yli-ikäisyysluvat oikein myöntää?
Kaikki asiakirjat
   
Tekijän mukaan
   
Otsikon mukaan
   
Aiheen mukaan
   
Siirry takaisin