Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

III
17.01 16:31


|

Aiheeseen:

Liitto

Otsikko:

ja vieläpä vielä
|
|
|

Teksti:


Kiitokset sinulle IV linkistä tänään liiton sivuille ilmestyneestä uutisesta liittyen koulutapahtumiin!

Oman kirjoitukseni tarkoituksena ei ollut kiukutella eikä pitää liiton ideaa järjestää ilmaistapahtumia huonoina. Ei. Ikävää, jos tekstistä sellaisen käsityksen sai.

Tarkoitukseni oli kertoa, että seuroille on haastavaa järjestää USEITA koulutapahtumia ulkopaikkakunnilla, kun aikaa ei meinaa olla riittävästi järjestää niitä omallakaan.

Omalla paikkakunnalla järjestämisestä on aina se etu, että uusia pelaajia saataisi olla saatavilla. Siksi niitä tehdään mielellään talven aikana niin paljon kuin ehditään.

Ulkopaikkakunnasta on taas se etu, että lajitietoisuus leviää ja syntyy uusia vastustajia. Arvokasta työtä sekin. Usein vaan ulkopaikkakuntalaiset jäävät "tyhjän päälle" tapahtuman jälkeen vetäjien puuttuessa. Tapahtumien vetäjätytöt ovat usein sanoneetkin, että tuntuu kuin oma suuri suunnittelutyö menisi hukkaan, kun lapsilla ei ole jatkoharrastusmahdollisuutta. Lajitietoa ja kokemusta ringetestä heillä on ollut jo aiemmilta liikuntatunneilta. Ilmeisesti opettajankoulutuslaitoksissa tuodaan lajia kohtuu hyvin esiin ja ringetellä on jalansijansa talvisena jääpelinä.

Toivottavasti muilla seuroilla on ihmisiä helpommin saatavilla arkisin arvokkaaseen lajin levittämistyöhön. Positiivisia kokemuksia olisi mukavaa kuulla!

Mukavaa, että liitto on organisoimassa lajin levittämistä työryhmälle. Toivottavasti ihmisiä riittää myös siihen oman seuratyön lisäksi!

Tsemppiä ja jaksamista kaikille aktiivi-ihmisille!
Porskutamme suuren askeleen edellä naisten jääkiekkoa... heidän sarjansa kun kuivuu kokoon hetkenä minä hyvänsä.



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin