Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

Mutta säännöt...
18.03 08:19


|

Aiheeseen:

Säännöt

Otsikko:

Moraali
|
|
|

Teksti:


Hei, onko nyt näin urheilussa kuin liikenteessä ja yhteiskunnassa yleensäkin, että säännöt on tehty rikottaviksi, jos kukaan ei huomaa? Miksi ei pelata sääntöjen mukaan? Siinähän sitä onkin tekemistä.

Ylinopeutta ajetaan, jos poliiseja ei näy (itsekin joskus...), mailalla hakataan, jos tuomari ei nää jne... Kyllä minä tässä kovuudessa peräänkuuluttaisin sitä pelaajan omaa aivokapasiteettia ja moraalia. Jos itseen vähän napsahtaa, saa sen kostaa seuraavalle vähän kovempaa, tämä puolestaan seuraavalle jne...tietty se harmittaa.

Kovaltahan peli kyllä tuntuu ja näyttää, mutta onhan maassamme huippuja joiden taidot vain ovat niin hyvät, ettei tarvitse tahallisesti pelata kovaa. Vahingot on asia erikseen, jokainen horjahtaa joskus.

Laji ei toimi ilman tuomareita! Linjat heittelee ja niinhän ihmisen vireystilakin. Kentllä "huutavat väärät tuomiot" annoin aikanani "anteeksi" minäkin. tyypin sopimattomuus tuomaritehtäviin paljastuu kyllä usein epävirallisissa keskusteluissa. Joku tuossa aiemmin viittasi tuomarin legendaariseen sanomaan. Niitä kyllä riittää. Ei kai ole tuomarin tehtävä arvostella joukkueita taidoista "te ette pärjää noille ja joudutte roikkumaan, ei se ole vastustajan vika että te ootte niin paljon heikompia", Kuulemma oli tuomarikin ihan ääneen arvioinut luvialaisten "junttienergiaa", olenpa ollut mukana sellaisessakin pelissä, jossa joukkueemme olisi pitänyt "opetella käyttämään vähemmän voimaa, vaikka onkin sarjan läskein joukkue"

No joo, näitäkin kokemuksia jokaisella pelaajalla on varmasti muistissa. Kantani asiaan siis oli, että peli sääntöjen mukaan. Kun pelataan sääntöjen mukaan siististi ilman isällista/äidillistä komentoa, ei tuomareiden tarvitse viheltää kuin maalit, aloitukset ja aluerikkeet. Ehkä joskus väärä vaihto:)

Tsemppiä tuomareille je pelaajille!



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin