Uusi vastausPeruuta


Vastaus
pääasiakirjaan

vaari
23.11 14:38


|

Aiheeseen:

Joukkueet

Otsikko:

tasaisuutta
|
|
|

Teksti:


se on tosi että sarjassa on huimia eroja joukkueiden välillä.yksi mikä sen aiheuttaa on pelaajien taso erot.katsoo vaikka pistepörssistä 10 parasta ja sitten loput pelaajat niin ymmärtää kuinka huimia pelillisiä taito eroja on.
mutta ensi viikolla alkaa ylempi jatkosarja ja toivottavasti tasainen sellainen. mutta sielläkin pelaajien taidoissa on isoja eroja. eli tässä yksi syy sarjan tasaisuuteen. eli kyllä junioreita täytyy valmentaa tasapuolisesti määrättyyn ikään (b-jun). jos joukkueella 2 hyvää niin ne ratkaisee pelit ja toiset vaan odottaa että tekeekö ne tarvittavat maalit.
ensi kaudella sm-sarjassa 10 joukkuetta mutta silti 1 ja 8 joukkueen ero yhtä selvä kuin tälläkin kaudella. muutos ei tapahdu hetkessä.
ja eniten pelkään jatkosarjan epätasaisuutta...sinne jää 2-3 joukkuetta mitkä ei loppukaudella saa kuin muutaman pisteen. toivottavasti olen väärässä.
ja sama juttu karsinta sarjassa ,,tasoerot on liian suuret.
tulee turhia pelejä ,
mikä ei vie tasoa ylöspäin.
en kyllä tiedä mitkä joukkueet on divarista edes ilmoittautuneet karsimaan.mutta näillä tasoeroilla mennään tämä kausi.no itse yritän hallilla auttaa pelaajia,valmentajia,ym pelin parissa toimivia ihmisiä parempaan ringetteen.
ehkä kevään aikana joku keksii tapoja tekoja muutoksia lajiin että ensi vuonna huippu urheilua ringettekentillä.
minä kiitän ja poistun.



Kaikki asiakirjat    Tekijän mukaan    Otsikon mukaan    Aiheen mukaan   Siirry takaisin